Čokoláda Bean-to-Bar, ruční česká výroba z Muzea čokolády a Marcipánu v Táboře, čokoláda bez konzervantů, bez emulgátorů...

Čokoláda - riziko pro domácí mazlíčky

Proč je čokoláda pro psy jedovatá?
Theobromin a kofein jsou dvě stimulační látky obsažené v čokoládě, které jsou pro psy toxické. Na rozdíl od lidí, nemohou psi a kočky tyto složky rychle a kompletně metabolizovat. Lidské tělo dokáže po 7 hodinách rozložit a vyloučit až polovinu těchto sloučenin, oproti tomu, psovi to bude trvat déle než 17 hodin.
Co se tedy stane, když pes sní čokoládu?
Theobromin a kofein působí jako stimulanty na nervový systém, inhibují ty receptory, které u člověka způsobují, že se necítíme ospalí a unavení. Pes, který sežral čokoládu, bude vykazovat známky hyperaktivity, zrychlený srdeční tep, třes, svalové záškuby a nekontrolovatelné vzrušení. Může také vykazovat neobvyklou žízeň spolu se zvýšeným močením. Intoxikace se projevuje dále závažnějšími příznaky jako jsou zvracení, průjmy, záchvaty, křečí. Zřídka kdy může dojít k úmrtí. Na druhé straně jste možná byli svědky toho, jak psi jedli čokoládovou zmrzlinu, čokoládové sušenky, aniž by vykazovali příznaky otravy. Existuje pro to vysvětlení. Úroveň toxicity čokolády pro psa bude záviset na:
• druhu čokolády, tj. procentním zastoupení kakaa
• jejím zkonzumovaném váhovém množství
• velikosti a rase (plemeni) psa.
Případy, kdy psi zemřou na otravu čokoládou, jsou však vzhledem k dobré informovanosti majitelů psů, poměrně vzácné Na druhé straně mnohé případy
Je skvělé, pokud pes nevykazuje žádné z výše uvedených příznaků, i když skutečně čokoládu sežral.
Ale pokud váš pes začne vykazovat příznaky, rychle k veterináři.
Je dobré znát množství a druh čokolády co náš miláček sežral. Díky tomu veterinář bude vědět jaké bude množství intoxikace.
Jaká je léčba otravy čokoládou?
• vyvolat zvracení
• podávat dávky aktivního uhlí
• provádět tekutinovou terapii těchto otrav nemusí být ohlášené, správně diagnostikované, nebo nebyly vůbec léčené.
Abyste předešli jakémukoli nebezpečí, bylo by vhodné NIKDY vašemu psovi čokoládu nedávat!
A ukládat ji na, pro psa, nepřístupná místa, nejlépe zabalenou.
Může jít o obrázek zvířeti a indoor